Lähisuhtevägivald ja lapsed

November on laste õiguste kuu. Kuna mul on blogilugejate seas ka palju lapsevanemaid, siis tundus õige mõte jagada müüte, mis on seotud lähisuhtevägivalla ja lastega. Need on järgmised:

Müüt 1: „Laps ei saa olla koduvägivallast mõjutatud, ta on alles nii väike ega saa aru.“

Tegelikkuses on see, et laps tunneb juba emaüsas ema emotsioone ja stressi, mis võib mõjutada lapse edasist arengut. Ka lapsed, kes alles ei räägi ega pruugi vägivalda konkreetselt pealt näha, on mõjutatud ema stressist ja seeläbi võib nende areng olla pärsitud.

Müüt 2: „Laps, kes ei ole vägivalda pealt näinud, ei ole ohus, ta oli teises toas.“

Laps, kes viibib teises toas, kui vanemate vahel toimub vägivalla episood, võib seda hoopis hullemana ette kujutada kui see tegelikkuses on (nt. on tal hirm, et ta ema tapetakse). Lapse ajus tekivad täpselt samasugused traumareaktsioonid isegi siis, kui ta ise vägivalda konkreetselt pealt ei näe.

Müüt 3: „Vägivaldne kaaslane on tegelikult lapsele hea isa, last ta ju ei löö.“

Tegelikult on lapsed automaatselt kaaskannatajad, kui nad kasvavad kodus, kus esineb perevägivalda. Isegi siis, kui ema arvab, et lapsed ei kuule ega näe. Statistika järgi on lastel suurem tõenäosus sattuda ise vägivallatseja ohvriks või kasvada ise vägivallatsejaks, kui peres on vägivald. Lisaks on sellises keskkonnas kasvanud lastel suurem tõenäosus haigestuda erinevatesse haigustesse (nt. depressioon, südame-ja veresoonkonnahaigused).

Müüt 4: „Kui vanem oleks vägivaldne, siis laps ei tahaks temaga koos olla.“

Tihtipeale ei usuta ühe vanema vägivaldsusesse, kuna arvatakse, et sellisel juhul laps ei taha olla temaga koos. Lapsed aga armastavad oma vanemaid tingimusteta. Võib isegi olla, et laps valib vägivaldsema vanema poole seetõttu, kuna tema tundub tema jaoks turvalisem, ta on pealt näinud, kelle käes on kodus kontroll ja võim ning hoiab alateadlikult tugevama vanema poole.

Üldiselt võib öelda, et perekonnas vägivalla pealt nägemine õpetab lapsele:

• need, kes armastavad, ka peksavad;
• teiste pereliikmete löömine on moraalselt aktsepteeritav;
• vägivald on lubatud, kui muud lahendused ei toimi;
• lähisuhetes tuleb olla pidevalt valvel, oodata ohuolukorra vallandumist.

Vanem, kes sa oled vägivaldses suhtes, siis palun, kui sa ei suuda enda pärast lahkuda, siis tee seda oma laste heaolu nimel!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga